Hoşgeldiniz

Bugün

Sitemizde 13 Kategoride 77 İlan Bulunuyor.

Dolar : Alış : 8.3374 / Satış : 8.3524
Euro : Alış : 10.0998 / Satış : 10.1180

İLAN ARAMA SİSTEMİAradığınız ilana daha hızlı ulaşın

Kategori Seçiniz

İlan Durumu Seçiniz

Şehir Seçiniz

İlçe Seçiniz

Kredi Hesaplama

Tutar:
  TL
Vade:
  Ay
Oran:
   %
Taksit:
1.250
TL

KAYAKÖY DE 1324 M2 SATILIK ARSA

Kayaköy de güzel konumda Satılık Arsa

1324.36 m2

İmarlı

Arsanın içinde iki adet yıkıklık var

 

KAYAKÖY TANITIM

Kayaköy, Fethiye’nin en güzel ve en önemli yerleşim alanlarından biridir. Fethiye- Ölüdeniz yolunda, Hisarönü kavşağından, Kayaköy tabelasını takip edip, çamlar arasından giden bir yol ile, Kayaköye ulaşabilirsiniz. Veya Fethiye kalesinin arkasından güneye doğru 7 km.lik güzergahla, dağ yolundan bağlantı sağlanır. Kayaköy ve çevresini ayrıntılı incelemek bakımından, geldiğiniz yol ile değil de, diğer yol ile dönmenizi öneririz. Biraz dikkatli olursanız, her iki güzergahta da eski yolların bazı bölümlerini göreceksiniz.

Kayaköy (Kayakoy) or Karmylassos, an abandoned Greek Village 8km from Fethiye in Turkey whose inhabitants left as part of a population exchange agreement between the Turkish and Greek governments in 1923 after the Greco Turkish War.

Kayaköy (Kayakoy) or Karmylassos, an abandoned Greek Village 8km from Fethiye in Turkey whose inhabitants left as part of a population exchange agreement between the Turkish and Greek governments in 1923 after the Greco Turkish War.

kayakoy-levissi-fethiye-656 5

Kayaköyü, onbirinci yüzyılda, Rumlar tarafından Likya uygarlığına ait “Karmylassos” kenti üzerine kurulmuş ve bu kentin ismi “Levissi” olmuş. Yaklaşık 25.000 kişinin yaşadığı köy, yirminci yüzyılın başına kadar varlığını sürdürmüş. Levissi’li Rumlar ticaret ve el sanatları ile geçimlerini sağlıyorlarmış. Marangoz, bakırcı, kalaycı, demirci gibi zanaatkarlar, Kayaköy’ün dışında mevsimlik olarak başka Türk köylerine çalışmaya giderlermiş. Bayanlar genellikle ev işleri ile ilgilenir, boş zamanlarında dokuma yaparlarmış. Kızlar ve erkekler ayrı ayrı okullarda Rumca eğitim alırlarmış. Daha yüksek eğitim için öğrenci; Rodos, İstanbul veya Atina’ya gitmek zorunda kalırmış. Okulların aksine, Türkler ve Rumlar aynı kahvelere gider, birlikte vakit geçirirler, ancak birbirlerinden kız alıp vermezlermiş.

Tüm kötülüklerin anası savaş, Kaya Çukuru’nda dostça yaşayan, iki toplumu birbirinden ayırmış, kentinden, evinden, anılarından koparılan insanlar için pek çok acılar yaşatmış. 30 Ocak 1923 tarihinde, Türk ve Yunan hükümetleri ile yapılan “Halkların karşılıklı değişimi” anlaşmasına göre, Levissi Kentini terk eden Rumlar, bölümler halinde Fethiye Limanından Yunanistan’a göç etmiş, yerlerine Batı Trakya’dan aynı kaderi paylaşan, ama daha az sayıda Türk göçmenler getirilmiş. Bu göçmenlerin çoğu Kayaköy’deki koşulları beğenmeyerek, Anadolu’nun başka yerlerine yerleştirilmiş.

Gerek göçü yaşayan Rumlardan, gerekse Kaya Köyü’nde kalan Türklerden, Levissi’nin canlı günleri hakkında bazı bilgiler toplanmış olup, bunların bir kısmı Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin yayınları ile tanıtılmıştır. Kayaköy ve çevresinde antik döneme ait bazı kalıntılar mevcut, kuzeyde İsadan önce dördüncü yüzyıla ait, üç adet lahit mezar ile üzerindeki likçe yazılarla aynı sayıdaki kaya mezarları, yörede antik çağdan günümüze ulaşan en eski kalıntılar olarak gösterilir.

İlgili Terimler :

Cihangir Yatırım+905334580879+905428072634

Fiyat için Arayınız
Muğla / Fethiye
İlan No : 3094
İlan Tarihi : 27 Aralık 2017
Emlak Durumu : Satılık
Emlak Tipi : Arsa
Metrekare : 1324 m2
Görüntülenme : 2.399

Benzer İlanlar

 
Tuzla Mah. Çatı Dublex Tuzla Mah. Çatı Dublex

500000 TL

Muğla / Fethiye
PROJEDEN, KİŞİYE ÖZEL BUTİK TARZI YAPILACAK LÜX TRİPLEX VİLLALAR PROJEDEN, KİŞİYE ÖZEL BUTİK TARZI YAPILACAK LÜX TRİPLEX VİLLALAR

650.000 TL den başlayan fiyatlarla

Muğla / Fethiye
dekorasyon – tadilat dekorasyon – tadilat

Muğla / Fethiye

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

 

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

 

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Cihangir yatırım Fethiye de satılık daire, müstakil ev, yazlık, villa, bina, arsa, tarla, bahçe, işyeri, dükkan, mağaza, otel, pansiyon, turistik tesis, emlak, gayirmenkul alım satım ve kiralama işlemleri için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Fethiye emlak gayrimenkul danışmanlığı

fethiyesatilik.net